Měkké pracovní zóny přinášejí osvěžení 15. 6. 2017

K nejčastějším omylům v mnoha firmách patří, že zaměňují „měkké“ pracovní zóny za relaxační. Relaxační zóna je ta, kde lze odpočívat, třeba i spát a jsou v ní prvky, které odvádějí lidi od práce. Naopak při práci potřebujeme aktivizovat. Nový trend je při práci stát. Dávat lidem do cesty prvky, aby mohli alespoň na chvíli pracovat ve stoje. Důvod je ten, že celý den sedí a pokud absolvují krátkou poradu ve stoje, zapojují zcela jiné svalové skupiny. „Tvrdá“ zóna je ta, kde vykonáváme soustavnou činnost. Pracuje se zde s trvalými pracovními prostředky (Telefon, IT technika) s minimem interakce. Ta se právě odehrává v zónách měkkých. Probíhají telefonáty, mezi lidmi jsou četné kontakty. Vše by mělo být uspořádané tak, aby lidé v této zóně trávili pouze nejnutnější čas pro konkrétní výkony.

Měkké pracovní zóny přinášejí osvěžení

Co nejvíce ulehčit práci a život

Vyplatí se nepodceňovat prostor, kde se týmy potkávají například při denním plánování. Potřebují k ruce hlavně moderní technologie, které jsou pohodlně přístupné. Žádné nekonečné instalování nepřehledně ovladatelné techniky stále dokola. Začínají být samozřejmostí dotykové panely pro vyjádření toho, co chce mluvčí sdělit jako třeba při prezentaci počasí nebo zpráv v televizních studiích. K dispozici by mělo být wifi připojení a tomu přizpůsobená konektivita koncových zařízení, aby nikdo nemusel pátrat po heslu, ztrácet čas.

„Ajťáci“ jsou často projektově zaměření lidé, fandové zažraní do svých úkolů, kteří nehledí na pracovní čas. Takže v jedné firmě například vznikl i rodinný hrací prostor/koutek, když za svými muži přijdou na chvilku jejich manželky s dětmi.  Akustický komfort, aby prostor zůstal příjemný, je zajištěn měkkými materiály. Jiné firmy, například Kentico, zase vybavily svá pracoviště spacími boxy vybavenými zároveň nejmodernější komunikační technologií. Není to rozmar, jsou užitečné, protože zaměstnanci komunikují s klienty v Austrálii a rozkládací sedačky jim pomáhají odlehčit od zátěže při zvládání práce v různých časových pásmech. 

Na umístění záleží

Vyplatí se nepodceňovat a využívat plochu chodeb, průchozích zón a různých koutků. Například firma FEI myslí i na takzvané měkké zóny v průchozích chodbách, které využívají zaměstnanci ke schůzkám i samostatné práci. Úroveň využívání jednotlivých měkkých zón v atriu je závislá na konkrétní vzdálenosti té či oné zóny od hlavních „tras“. Zóny, které jsou například nejblíže hlavnímu vstupu do čisté výroby, případně kancelářím, jsou využívány nejvíce. Zároveň je přirozenou tendencí preferovat spíše zóny, které jsou více kryté a klidnější. Tyto podmínky splňují spíše koutky v prvním patře, kde nehrozí nahlížení z horních pater budovy. Právě tyto zóny vytipovali jako primární pro návštěvy zákazníků. Smíšená zóna u vstupu má sloužit pro situace, kdy je potřeba potkávat obchodní partnery a další osoby, kteří nemají kvůli bezpečnostní politice přístup do firemních prostor. Je příjemná pro čekání i krátké schůzky. Využívají ji hlavně oddělení, která se z titulu své práce častěji potkávají s externími partnery.

Měkké pracovní zóny mají široké využití. Je dobré pamatovat, že designové a jiné vychytávky nejsou to hlavní. Důležité je, aby v nich lidé našli více způsobů fungování: křesla, barové stoličky, práce vestoje, otevřené prostředí i útulné uzavřené kóje. To vše jim umožní zpestřit pracovní den a vyhnout se rutině, která otupuje mysl.

Nahoru