Enviros – Case study: Moderní kanceláře ukryté v historické budově 15. 3. 2017

Naším úkolem bylo vymyslet pojetí prostoru a jeho zařízení, aby sloužilo potřebám firmy a jejích lidí a současně ladilo s historickou budovou. Výsledkem je velkorysá centrální místnost s původními podlahami i štuky, doplněná o současné solitérní prvky a svítidla, které navazují na původní interiér. 

Enviros – Case study: Moderní kanceláře ukryté v historické budově

Vytvořit nové pracovní zázemí pro svých 35 zaměstnanců se rozhodla pražská společnosti Enviros. My jsme se nelehkého úkolu skloubit historické sídlo společnosti se současnými nároky na moderní kanceláře se ujali s nadšením.
Enviros je konzultační společnost poskytující služby v oblastech životního prostředí, energetiky a managementu. Kromě tuzemska působí také na zahraničních trzích. Společnost sídlí v Praze, kde zaměstnává 35 pracovníků. A právě pro ně bylo třeba najít a připravit nové kancelářské prostory, dostatečně reprezentativní pro formální i neformální setkávání s obchodními partnery. Management Envirosu si nepřál své nové sídlo umístit do klasické kancelářské budovy, a tak rozhodnutí, kam firmu přestěhovat, padlo na historickou vilu na pražských Vinohradech.
Tímto krokem získala společnost objekt v atraktivním prostředí se zahradou a výhledem na Vyšehrad. Pravým skvostem je ale samotná budova, která spojuje fasádu výrazně ovlivněnou nastupujícím funkcionalismem a interiér v historizujícím stylu používaném v 19. století. Zvenčí láká na čisté linie, interiér naopak na původní zdobné prvky. Vytvoření moderního pracoviště v prostředí historické vily pro náš tým byla nová příležitost, jak skloubit styl a účelnost.

Výzva: Prolnutí současnosti s elegantní a stylovou minulostí

Budovu o třech nadzemních patrech tedy čekaly rozsáhlé změny, realizované v několika fázích. Jedním z nejdůležitějších kroků bylo navrhnout koncept prvního nadzemního reprezentativního patra, tedy prostoru určenému k formálním i neformálním sekáváním a obchodním jednáním. Naším úkolem bylo vymyslet pojetí prostoru a jeho zařízení, aby sloužilo potřebám firmy a jejích lidí a současně ladilo s historickou budovou. Výsledkem je velkorysá centrální místnost s původními podlahami i štuky, doplněná o současné solitérní prvky a svítidla, které navazují na původní interiér. Zajímavá je možnost přetvořit hlavní přijímací místnost na konferenční sál. Stačí zasunout mobilní stěny a dojem z prostoru se zcela změní. Reprezentativní prostory Envirosu tím výrazně vybočují z řady ostatních firem. 

Další dvě nadzemní podlaží obsahují kanceláře zaměstnanců. Druhé patro je již zařízeno nábytkem se současným designem a funkcemi s ohledem na přírodní ráz, který je patrný v celé vile. V minulosti zde již kanceláře byly a je to znát. Při tvorbě jsme mysleli hlavně na funkčnost zařízení a celkový dojem, který ze svého prostředí budou zaměstnanci mít. Použili jsme náš nábytkový systém Only1, který se přizpůsobuje lidem podle činnosti, kterou právě potřebují dělat. Díky detailům jako jsou dřevěná podnoží stolů a dalším doplňkům nábytek působí výrazně a zároveň dobře zapadá do konceptu environmentálního zaměření firmy.

Prostor citlivě dotváří nenápadný atypický nábytek propojený se stavebními konstrukcemi. Osvěžením prostoru jsou také volně zavěšené praktické knihovny nebo zasedací místnost s barovým stolem. Ten přispívá ke svižným a konstruktivním poradám. Kdo zažil množství zdlouhavých setkání, které trvají mnohem déle, než je nutné, tento přístup ocení. Dalším zlepšovákem, který v posledních letech usnadňuje lidem ve firmách život, jsou dvě malé místnosti určené k telefonování nebo soustředěné práci v tiché samotě a soukromí.

Váš tým U1

Nahoru